Opłacalność innowacji
Nie ma żadnego powodu, żeby w stosunku do innowacji stosować inne kryteria niż w stosunku do zwykłych projektów inwestycyjnych. Użyteczne są więc mierniki takie jak NPV i IRR, przy czym z reguły, że im wyższy próg rentowności, tym gorsze będą wskaźniki opłacalności.
Innowacja w przedsiębiorstwie funkcjonującym
Przedsiębiorstwo funkcjonujące wdrażające innowację powinno uwzględniać w prognozach finansowych zarówno nową działalność w ramach wdrażanej innowacji, jak i dotychczasową działalność. Warto jest z góry określić maksymalny poziom wsparcia działalności innowacyjnej oraz czas, w którym projekt innowacyjny ma osiągnąć próg rentowności.
Innowacja w ramach start-upu
Z punktu widzenia prawnego start-up jest spółką prawa handlowego, zdecydowanie rzadziej jednoosobową działalnością gospodarczą lub spółką cywilną. Przewaga spółek kapitałowych polega na tym, że zdecydowanie łatwiej zrealizować inwestycję kapitałową w ramach spółki kapitałowej niż osobowej, choć zdarzają się również start-upy w formie spółek komandytowych lub komandytowo-akcyjnych. Kapitał może zostać wprowadzony do start-upu w formie pożyczki na podstawie umowy, poprzez objęcie obligacji lub akcji/udziałów/wniesienie sumy komandytowej. Wielkość wprowadzanego kapitału pokryć musi zapotrzebowanie na kapitał obrotowy do czasu osiągnięcia rentowności projektu, a jednocześnie całej spółki.