Ulga na ekspansję – podatkowe wsparcie rozwoju biznesu
Nie sposób zaprzeczyć, że rozwijające się przedsiębiorstwa potrzebują stałego poszukiwania nowych możliwości na rynku. Jednakże, w momencie, gdy te nowe perspektywy wiążą się z ekspansją na nowe, często zagraniczne terytoria, pojawia się problem znaczących nakładów finansowych. W takich sytuacjach, kluczową rolę odgrywają różnego rodzaju narzędzia wsparcia, które pozwalają na efektywne obniżanie tych kosztów.
Jednym z takich narzędzi, które ekonomicznie może wesprzeć firmę w obniżaniu tych kosztów są ulgi podatkowe, a w kontekście poszerzania rynków zbytu – szczególnie warto wspomnieć o uldze na ekspansję.
Na czym polega preferencja?
Ulga na ekspansję umożliwia przedsiębiorcy po raz drugi odliczyć od przychodu koszty poniesione w związku z rozszerzaniem działalności. Oznacza to, że firma odliczy takie wydatki w 200%, czyli:
- 100% jako koszt uzyskania przychodów,
- 100% jako odliczenie w ramach ulgi.
Przy czym dla celów ulgi odliczenie przysługuje do wysokości nie większej niż 1 mln zł.
Jakie wydatki podlegają odliczeniu?
Odliczeniu mogą podlegać koszty poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. W praktyce oznacza to możliwość dwukrotnego odliczenia od dochodu wydatków poniesionych przykładowo na:
- Uczestnictwo w targach, w tym organizację miejsca wystawowego, zakup biletów lotniczych oraz zakwaterowanie i wyżywienie;
- Działania promocyjno-informacyjne, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;
- Dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów;
- Inne działania wymienione bezpośrednio w ustawie.
Warunki skorzystania z ulgi
Firma, która skorzysta z ulgi musi udowodnić, że ekspansja nastąpiła. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat, przedsiębiorca musi odnotować wzrost przychodów ze sprzedaży produktów lub osiągnięcie przychodów ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, bądź też nieoferowanych w danym kraju.
Bez względu na branżę, w której firma działa, czy jej rozmiar, ulga na ekspansję może stanowić istotne wsparcie finansowe, które pozwala firmom zmniejszyć koszty związane z inwestycjami w nowe rynki. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą bardziej śmiało sięgać po nowe możliwości rozwoju i konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym. Warto więc bliżej przyjrzeć się szczegółom tej ulgi i zrozumieć, jakie korzyści może przynieść różnym firmom w procesie ekspansji.
Jeśli chcielibyście Państwo uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat ulgi na ekspansję, gorąco polecamy przeczytanie artykułu przygotowanego przez ekspertów w dziedzinie podatków.