Rumuńska ścieżka komercjalizacji wiedzy
Rumunia jest krajem, który należy wraz z Bułgarią, Łotwą i Polską do krajów o najniższych wskaźnikach innowacyjności w Unii Europejskiej. Problemem nie jest brak uczelni wyższych (publicznych uczelni jest w Rumunii 55 i 35 niepublicznych) czy instytucji badawczych (43 JBR + 51 instytutów badawczych Akademii Rumuńskiej), ale brak współpracy naukowców z biznesem. Aby zmienić ten stan rzeczy przyjęte zostały dokumenty Narodowej Strategii Na Rzecz Badań i Innowacji na lata 2014-2021 oraz 2022-2027. Każdy z 8 regionów Rumunii opracował swój własny Program Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji
Zidentyfikowano wiele przyczyn niskiego poziomu innowacyjności, które w całym kraju okazały się identyczne i zbieżne także ze słabościami polskiego systemu przepływu wiedzy do biznesu: rozdrobnienie i akcyjność działań, które prowadzą do tego, że system się „nie uczy”, jest niskie zapotrzebowanie na wiedzę ze strony biznesu, brak jest personelu, który wie w jaki sposób wykorzystać wiedzę w praktyce, brak jest systemu finansowania badań naukowych, a następnie wdrażania ich efektów w gospodarce.
W Regionie Północno-Wschodnim Rumunii instytucją odpowiedzialną za wdrożenie programu jest
Północno-Wschodnia Agencja Rozwoju Regionalnego (ADR)
Instytucja ta, we współpracy z Bankiem Światowym zrealizowała 2 edycje programu akceleracji innowacji – Research Valorization Program, Celem programu było przygotowanie innowatorów do pozyskania inwestorów dla ich pomysłów. Innowacje wywodziły się z różnych branż – motoryzacja, medycyna, inżynieria materiałowa, edukacja i były na różnym etapie gotowości technologicznej. Program trwał 10 miesięcy i obejmował szereg szkoleń i warsztatów realizowanych przez specjalistów z Banku Światowego, natomiast punktem kulminacyjnym był Demo Day, w którym to innowatorzy prezentowali swoje pomysły w formie Pitch Decku inwestorom finansowym.
Program kładł szczególny nacisk na rozwój umiejętności biznesowych u innowatorów, którzy nie będąc z wykształcenia ekonomistami mieli zrozumiałe problemy z prezentacją ekonomicznej warstwy swoich koncepcji, co z kolei jest istotne dla inwestorów.
Organizatorzy szacują, że ok. 30% wniosków ma szansę pozyskać finansowanie. Planowane jest przeprowadzenie następnych sesji RVP.