Skuteczniejszy recykling plastiku
System recyklingu opakowań działający w oparciu o zasadę zachęt ekonomicznych, wydaję się być najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemu plastiku. Systemy kaucyjne są tradycyjnie wykorzystywane do zbierania opakowań po napojach, ale koncepcja ta może być stosowana do wielu różnych rodzajów odpadów.
Cele zbiórki odpadów
Unia Europejska dąży do zwiększenia zbiórki i recyklingu różnych rodzajów tworzyw sztucznych, a także wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w produkcji nowych produktów. Ta ostatnia część jest najbardziej kluczowym elementem łańcucha wartości, ponieważ prawdziwy recykling można osiągnąć tylko przy obiegu materiału. Celem UE jest osiągnięcie 30% zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych do 2030 r., co jest zgodne z zobowiązaniem do przyspieszenia transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, pomagając we wdrażaniu Zielonego Ładu UE i Planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy w systemach recyklingu odpadów plastikowych
Problemem jednak pozostaje dobór zachęt ekonomicznych, które spowodują, że zbiórka opakowań będzie faktycznie skuteczna. W Seinajoki w Finlandii wdrożono system identyfikacji materiałów wysokiej jakości nadających się do recyklingu, który był wspomagany przez aplikację mobilną, testowaną w ramach projektu MuoviSampo. Uruchomiona także specjalne punkty zbiórka odpadów z plastiku.
Punkty zbiórki zbierają twardy polipropylen opakowaniowy (PP), ale istnieje również
regularny punkt zbiórki tworzyw sztucznych w pobliżu punktów zbiórki. Za twarde opakowania z polipropylenu (PP) pobierana jest kaucja w wysokości 0,50 €/kg za twarde opakowania polipropylenowe. Aby otrzymać kaucję, należy zarejestrować się jako użytkownik MuoviSammo za pomocą identyfikatora e-mail. Kaucja jest zapisywana w punkcie zbiórki na koncie MuoviSampo i można ją wykorzystać w pobliskim sklepie, który obsługuje konto MuoviSampo w kasie sklepu.
Efekty wdrożenia
System monitorowany jest przez lokalny Seinäjoki University of Applied Sciences, który specjalizuje się głównie w zagadnieniach związanych ze zdrową żywnością, rolnictwem, leśnictwem, transportem przyjaznym środowisku oraz wspieraniem przedsiębiorczości. Wnioski z pilotażu są zachęcające, a wyniki recyklingu różnych frakcji zostały poprawione. Kluczem okazała się nawet niewielka, ale natychmiastowa rekompensata finansowa. Większość uczestników testów, którzy wcześniej wyrzucali opakowania z tworzyw sztucznych jako odpady zmieszane lub spalali je, stwierdzili, że korzyści ekonomiczne mogłyby poprawić ich nawyki w zakresie sortowania odpadów. Zdecydowana większość stwierdziła, że zachęta ekonomiczna skłoniłaby ich do lepszego sortowania odpadów.
Opracowanie własne na podstawie https://www.interregeurope.eu/good-practices/muovisampo-plastic-recycling-concept oraz https://projects.seamk.fi/