Innowacyjność regionu i jego konkurencyjność
Konkurencyjność i innowacyjność regionu można dziś utożsamiać. Nie wystarczy powielać jedynie sprawdzone rozwiązania, aby region był oceniany jako konkurencyjny. Konieczna jest jeszcze innowacyjność w wielu płaszczyznach. Region innowacyjny to region, który skutecznie tworzy klimat innowacyjnych zachowań podmiotów sfery produkcji i usług, organizacji i jednostek samorządu terytorialnego, aktywnie zachęcając lokalne społeczności do włączenia się w ten proces. Posiada potencjał B+R, który jest gotowy do prowadzenia badań naukowych, współpracy z podmiotami regionu oraz wdrażania efektów badań naukowych do gospodarki. (Z.Makieła – Znaczenie innowacyjności w gospodarce regionów https://bibliotekanauki.pl/articles/2108547.pdf) Jest więc innowacyjność regionu sumą innowacyjności mieszkańców, przedsiębiorstw, jednostek badawczych, samorządu i wszystkich elementów ekosystemu.
Innowacyjność gospodarki
Według wielu opinii innowacyjność gospodarki w największym stopniu wpływa na innowacyjność regionu, choć równie duże znaczenie ma innowacyjność zarządzania regionem. Jednym z najważniejszych czynników pozostaje z pewnością poziom współpracy nauki z biznesem i nie chodzi tu nawet o wyspecjalizowane instytucje, których celami statutowymi jest wspieranie transferu know-how, ale o sieci współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, zespołami badawczymi, dostęp do laboratoriów, nowoczesnego sprzętu i aparatury.
Czynniki konkurencyjności regionu
Zgodnie z metodą Unii Europejskiej przy pomiarze konkurencyjności regionu uwzględnia się:
- kapitał ludzki – odsetek osób uczących się w szkołach średnich i wyższych (zwłaszcza technicznych), odsetek osób ze stopniami naukowymi doktora i wyższych, odsetek korzystających z internetu, odsetek osób objętych różnymi formami kształcenia, także w wieku późniejszym
- instytucje badawcze – znaczenie międzynarodowe, cytowane publikacje, zagraniczni doktoranci
- cyfryzacja – zasięg internetu szerokopasmowego, umiejętności cyfrowe obywateli
- finansowanie i wsparcie innowacyjności – finansowanie ze źródeł publicznych, spółki startupowe
- wsparcie innowacyjności w przedsiębiorstwach – wydatki na innowacje sektorowo i na jednego zatrudnionego
- wykorzystanie technologii informatycznych w przedsiębiorstwach
- MŚP o charakterze innowacyjnym
- poziom współpracy w zakresie innowacyjności – współpraca między MŚP, współpraca publiczno-prywatna
- własność intelektualna – patenty, znaki towarowe, projekty
- zatrudnienie w przedsiębiorstwach innowacyjnych i na stanowiskach o charakterze innowacyjnym
- sprzedaż w dziedzinie usług i towarów innowacyjnych
- przyjazność środowisku naturalnemu
Za rok 2022 Polska, wraz Węgrami, Chorwacją, Słowacją, Łotwą, Bułgarią i Rumunią klasyfikowana jest w grupie Emerging Innovators. Liderem rankingu jest Szwecja.