Przejdź do treści
Nauka dla biznesu
Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim

Optymalizacja kosztów innowacji

1 rok temu

Jak ulga badawczo-rozwojowa wspiera rozwój nowatorskich przedsięwzięć

Innowacje stanowią paliwo przyszłościowego biznesu, umożliwiając przedsiębiorcom wyjście przed szereg i osiągnięcie znaczącej przewagi konkurencyjnej. Jednak proces tworzenia i wdrażania nowych pomysłów często wiąże się z wysokimi kosztami. Aby je maksymalnie możliwie zoptymalizować warto wykorzystać dostępne ulgi podatkowe, których katalog został istotnie rozszerzony w wyniku tzw. Polskiego Ładu.

W szczególności wartą uwagi jest z powodzeniem stosowana przez wielu zadowolonych przedsiębiorców ulga na działalność badawczo-rozwojową, która otwiera przed firmami wymierną możliwość optymalizacji kosztów działalności innowacyjnej.

Ile można zyskać na uldze badawczo-rozwojowej

Ulga badawczo-rozwojowa to narzędzie podatkowe, które umożliwia przedsiębiorcom dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200% wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (poza standardowym odliczeniem w ramach kosztów uzyskania przychodów). Oznacza to, że firma może zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, co w efekcie przekłada się na realne oszczędności.

Wykorzystanie ulgi badawczo-rozwojowej daje przedsiębiorcom szereg korzyści. Po pierwsze, obniża koszty związane z prowadzeniem badań i prac rozwojowych, co zwiększa dostępność środków finansowych na inwestycje w nowe projekty. Po drugie, umożliwia rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i konkurencyjności firmy. Wreszcie, ulga badawczo-rozwojowa pozytywnie wpływa na motywację pracowników, zachęcając ich do angażowania się w procesy innowacyjne.

Dzięki uldze badawczo-rozwojowej innowacje stają się bardziej dostępne dla przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości czy branży. Jest to nie tylko korzystne dla samej firmy, ale także dla całej gospodarki, ponieważ wspiera rozwój technologiczny i tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego warto zainteresować się tą formą wsparcia i wykorzystać jej potencjał do maksymalnego wzrostu biznesowego.

Naturalnie, jak w przypadku każdej preferencji podatkowej, skorzystanie z ulgi B+R uzależnione jest od spełnienia przez przedsiębiorcę ustawowych warunków. O nich, a także o wydatkach podlegających odliczeniu w ramach ulgi (tzn. kosztach kwalifikowanych) możecie Państwo przeczytać pod tym linkiem. Natomiast chcąc poznać możliwości praktycznego zastosowania ulgi u konkretnych przedsiębiorców, zachęcamy do zapoznania się z przykładami opisanymi w tym artykule.

Autor: Ewa Flor

www.ewaflor.pl

https://www.facebook.com/ewaflordoradztwopodatkowe

https://www.linkedin.com/company/doradztwo-podatkowe-ewa-flor/

Ostatnie wpisy

Ulga na prototyp

Oszczędności podatkowe na etapie produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia na rynek W ostatnich latach polityka wsparcia innowacyjności stała się jednym z priorytetów polskiego ustawodawcy, skupiając się na tworzeniu sprzyjającego środowiska dla przedsiębiorstw inwestujących w badania i rozwój. W ramach tego nurtu, wprowadzono różnorodne ulgi podatkowe, ukierunkowane zwłaszcza na firmy angażujące się w innowacyjne przedsięwzięcia. […]

5 miesięcy temu

Innowacje w opiece nad seniorami potrzebne od zaraz

Starzenie się społeczeństw to już nie tylko specyfika Europy i nielicznych krajów pozaeuropejskich (Japonia, Australia, Kanada), ale też problem coraz większej części dynamicznie rozwijającego się świata – zwłaszcza Azji. Dotychczas niekojarzona z problemami demograficznymi Tajlandia doświadcza rewolucji w zakresie struktury wiekowej społeczeństwa, co najlepiej obrazują dane Ministerstwa Zdrowia Tajlandii. Tajlandia się starzeje Wprawdzie odsetek osób […]

6 miesięcy temu

vINCI monitoruje rumuńskich seniorów

Dyskretny monitoring osób starszych to bardzo potrzebne rozwiązanie z punktu widzenia opiekunów zawodowych oraz członków rodzin sprawujących opiekę. Zalety aplikacji mobilnej Opracowana przez ICI Bucuresti zintegrowana platforma technologiczna vINCI APP jest aplikacją mobilną przeznaczoną dla tabletów i/lub smartfonów, która pozwala użytkownikowi monitorować swoje samopoczucie i jakość życia oraz otrzymywać informacje zwrotne, w formie raportu, w […]

7 miesięcy temu