Lekkie kruszywo kompozytowe
Innowacja dotyczy materiału jakim jest Lekkie kruszywo kompozytowe, które w swojej budowie wykorzystuje odpadowe materiały polimerowe oraz popioły oraz technologia jego wytwarzania. Obecne jest stosowanych wiele materiałów jako lekkie kruszywa kompozytowe jednak żadne z zaproponowanych rozwiązań nie dają tak szerokich możliwości zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych oraz popiołów ze spalania odpadów i paliw kopalnych. Same odpady poużytkowe PET w środowisku zaprawy cementowej wykazują degradację chemiczną . Nasze rozwiązanie powoduje całkowite odseparowanie odpadowego PET poprzez wytworzenie pośredniej warstwy adhezyjnej wykonaną z popiołów. Wynalazek pozwala rozwiązać następujące problemy:
- Zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych PET, PE, PP i inne
- Zagospodarowanie odpadów przemysłowych (popioły lotne, pyły)
- Możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z innych procesów do ich wytwarzania
- Zmniejszenie wykorzystania energii do ich wytworzenia o 60-70%
- Uzyskanie polepszenia wytrzymałości zapraw cementowych
W specjalnym procesie technologicznym następuje zamknięcie w otoczce wykonanej z popiołów lotnych odpadowych granulek tworzyw, co powoduje odseparowanie ich od destrukcyjnego działania zaprawy cementowej zwiększając jednocześnie siłę adhezji zaprawy do wypełniacza.
W przypadku takiego zastosowania ekologiczny aspekt takiego kruszywa jest potrójny ponieważ w pierwszej kolejności pozwala na zagospodarowanie problematycznych odpadów, po drugie jego wytworzenie nie potrzebuje znacznych ilości energii (według przeprowadzonych testów mniej o 65-75% niż w przypadku lekkich kruszyw spiekanych), a po trzecie zastąpienie części kruszyw naturalnych pozwala na oszczędzanie naszych nieodnawialnych zasobów naturalnych.
- Zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych.
- Zagospodarowanie odpadów z procesów spalania (popioły lotne, popioły denne, mieszanki popiołowo -żużlowe).
- Proces może wykorzystywać ciepło odpadowe o temp znacznie mniejszej niż klasyczne technologie produkcji kruszyw kompozytowych.
- Otrzymany materiał może częściowo zastąpić kruszywa kopalne (nieodnawialne).
- Bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle budowalnym, konstrukcyjnym, drogowym.
- Zmniejszenie wykorzystania energii do ich wytworzenia o 60-70%.
Branża budowlana (składnik wylewek cementowo wapiennych, systemów drenażowych, podsypek, produkcja architektury ogrodowej.
Użytkownicy: firmy budowlane, betoniarnie, małe wytwórnie architektury ogrodowej (donice, gazony, krawężniki itp.), producenci prefabrykatów budowlanych.
- Zastosowane formy ochrony własności intelektualnej
- Patent
- Obszary, które mogą wymagać dodatkowego finansowania
- Wejście na rynek
- Wykonane analizy ewaluacyjne
- Opinia ekspertów/praktyków
- Czy oferent jest jedynym podmiotem uprawnionym do innowacji
- Tak
-
-
-
inż. Jarosław Kret