Przejdź do treści
Nauka dla biznesu
Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim
Usługi

Zakład Medycyny Doświadczalnej ŚUM

Zakres

Dysponujemy kompleksem hodowlanym dla gryzoni (myszy i szczury) wyposażonym w możliwość hodowli w warunkach otwartych oraz warunkach zamkniętych w klatkach indywidualnie wentylowanych (IVC).

Dysponujemy kompleksem hodowlanym dla zwierząt średnich (króliki) i dużych (owce świnie). Warunki hodowli wszystkich zwierząt spełniają warunki zapisane w „Ustawie o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych” z dnia 15 stycznia 2015 r. ze zmianami z 2017 roku.

Część hodowlana jest wyposażona w myjnią przelotową do klatek i butelek z wydzieloną strefą brudną, czystą i sterylną oraz autoklaw przelotowy. Utrzymujemy w hodowli dwie podstawowe rasy królików (królik szynszylowy, biały nowozelandzki), trzy podstawowe szczepy szczurów (Wistar, Sprague Dawley, Long Evans), trzy podstawowe szczepy myszy (C57Bl/6, 129SV, FVB), mysie modele transgeniczne oraz owce rasy czarnogłówka. W przypadku badań z wykorzystaniem świń zwierzęta są nabywane u certyfikowanego hodowcy.

Centrum jest wpisane do rejestru Ministerstwa Edukacji i Nauki jak użtkownik, hodowca i dostawca oraz posiada status Zakładu Inżynierii Genetycznej.

Jakość prowadzonej hodowli została potwierdzona certyfikatem ISO 9001:2015     

Korzyści
  1. Dostępność zwierzęcych modeli doświadczalnych z własnej hodowli
  2. Możliwość sprowadzenia dowolnego szczepu/rasy ww. gatunków oraz modeli GMO
  3. Gwarancja warunków utrzymania w zgodzie z obowiązującym ustawodawstwem
  4. Gwarancja fachowej opieki nad zwierzętami, zapewnionej przez wykwalifikowany personel
  5. Opieka i doradztwo weterynarza zatrudnionego w CMD
  6. Doradztwo w kwestiach doboru modeli eksperymentalnych
Potencjalne zastosowanie rynkowe

Badania podstawowe z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych, badania biozgodności, badania przedkliniczne w medycynie, badania dla firm farmaceutycznych, badania dla firm z branży biotechnologicznej

Dane kontaktowe
Tagi